دوره MBA یا مدیریت کسب و کار

یکی از رشته ها و دوره‌های  مدیریتی که در سالهای اخیر در ایران با استقبال عمومی مدیران و کارآفرینان رو به رو شده است دوره MBA است.

دوره MBA یا مدیریت کسب و کار، به واسطه آموزش‌های مفید و کاربردی که به متقاضیان ارائه داده است توانسته نظر بسیاری از صاحبان کسب و کار را به خود جلب کند.

 

دوره MBA چیست؟

MBA، مخفف اصطلاح  Master of Business Administration ( معادل فارسی آن دوره مدیریت  کسب و کار ) است. هدف اصلی دوره MBA تبدیل دانش آکادمیک مدیریتی به مهارتهای کاربردی و اجرایی است به همین علت، نگرش و نگاهِ MBA به مسائلِ حوزه مدیریتی بیش از آنکه پژوهشی و تحقیقاتی باشد، کاربردی و عملی است.

دوره MBA یا مدیریت کسب و کار بطور خاص مناسب افرادی است که نیازمند دانش و مهارت‌های نوین مدیریتی هستند. عموم مخاطبان دوره MBA، افرادی هستند که در حوزه‌های دیگر  یا در رشته‌های مدیریتی تحصیل نموده اند اما به دنبالِ تکمیل مهارت‌های مدیریتی خود هستند.

امروزه با پیشرفت جوامع، دنیای کسب و کار تغییرات زیادی داشته و مدیریت کسب و کار ها با چالش هایی روبرو شده است. به همین علت، بسیاری از کسب و کارهای کوچک یا اصطلاحاً SMEها یا استارت‌اپ‌ها پس از مدت کوتاهی با شکست روبرو می‌شوند. شاید به جرات بتوان گفت دلایل بسیاری از این شکستها، از نبود دانش مدیریت و بهینه‌سازی تصمیم‌های مدیریتی است. متأسفانه به دلیل نبود دانش مدیریت کسب و کار، مدیریت بازاریابی و تبلیغات، مدیریت بهینه منابع انسانی ، ارتباطات و روابط عمومی ضعیف، عدم نبود مدیریت ارتباط با مشتری و رضایتمندی مشتریان، عدم مدیریت بحران و چالش ها و از همه مهمتر مدیریت نادرست تأمین بودجه و درآمدزایی، بسیاری از کسب و کارها و استارت‌اپ‌ها در فضای رقابتی از بین می‌روند.

 دوره ” ام بی ای ” با استفاده از دانش کاربردی مدیریتی، درصدد حل مسائل و برطرف کردن چالش های سازمانی و مدیریتی است. دوره MBA یا دوره مدیریت کسب و کار برای کسانی است که میخواهند از علم مدیریت برای بهبود شرایط کسب و کار خود و یا ارائه مشاوره و خدمات مدیریتی به دیگر کسب و کارها استفاده کنند و یا به دنبالِ دانش مدیریتی هستند، اما در زمینه‌های مهندسی، پزشکی ، علوم پایه و سایر رشته‌ها تحصیل کرده‌اند که به دنبال ارتقا و تکمیل مهارتهای مدیریتی خود، در دوره MBA شرکت میکنند.

 

ویژگی‌های دوره MBA دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران چیست؟

دروه یکساله MBA دانشگاه تهران در مرکز آموزش‌های کاربردی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، بگونه‌ای طراحی شده است تا مدیران، کارآفرینان و افرادی که به دلایل مختلف زمان کافی برای تحصیل طولانی مدت را ندارند، بتوانند در این دوره ها شرکت نمایند.

بطور مختصر تمرکز دوره MBA یکساله دانشگاه تهران به شرح زیر است :

 • یادگیری قواعد کسب و کار
 • دستیابی به موقعیت‌های شغلی بهتر
 • گسترش ارتباطات و شبکه سازی کاری
 • کسب مهارت‌های عملی و تخصصی به همراه آموزش‌های آکادمیک
 • آشنایی با بروزترین مسائل مدیریتی و دنیای کسب و کار

 

نحوه برگزاری دوره MBA  دانشگاه تهران

نحوه ارائه دروس در دوره بصورت متمرکز هم آنلاین و هم حضوری می‌باشد و دانش‌پذیران این امکان را دارند با توجه به شرایط خود، انتخاب کنند که به چه صورت میخواهند دوره MBA را سپری کنند.

دوره MBA دانشگاه تهران بصورت حضوری

 • کد 41 : روزهای برگزاری دوره پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8:30 الی 17:30
 • محل برگزاری کلاس‌ها: دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران
 • تاریخ شروع دوره : شانزدهم تیرماه ( 1401/04/16 )
 • هزینه دوره : 15.800.000 تومان
 • نحوه پرداخت: جهت کسب اطلاع از نحوه پرداخت لطفا فرم پیش ثبت نام را تکمیل بفرمایید یا از طریق واتس اپ یا تماس تلفنی، با ما در تماس باشید.

دوره MBA دانشگاه تهران بصورت آنلاین

 • کد 40 : روزهای برگزاری دوره پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8:30 الی 17:30
 • نحوه برگزاری کلاس‌های آنلاین : از طریق پلتفرم
 • تاریخ شروع دوره : شانزدهم تیرماه ( 1401/04/16 )
 • هزینه دوره : 13.800.000 تومان
 • نحوه پرداخت: جهت کسب اطلاع از نحوه پرداخت لطفا فرم پیش ثبت نام را تکمیل بفرمایید یا از طریق واتس اپ یا تماس تلفنی، با ما در تماس باشید.

دوره MBA دانشگاه تهران بصورت همزمان حضوری و آنلاین

 • کد 42 : روزهای برگزاری دوره جمعه‌ها از ساعت 8:30 الی 17:30
 • محل برگزاری کلاس‌ها: دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و همچنین پخش همزمان آنلاین کلاس ها از طریق پلتفرم
 • تاریخ شروع دوره : سی ام تیرماه ( 1401/04/30 )
 • هزینه دوره : 15.800.000 تومان
 • نحوه پرداخت: جهت کسب اطلاع از نحوه پرداخت لطفا فرم پیش ثبت نام را تکمیل بفرمایید یا از طریق واتس اپ یا تماس تلفنی، با ما در تماس باشید.

 

مزایای تحصیل در دوره MBA؛ چرا MBA بخوانم؟

افراد با اهداف متفاوت در دوره های MBA شرکت می‌کنند. اما به طور کل میتوان گفت اصلی‌ترین هدف و مزیت دوره MBA برای دانش‌پذیران در وهله اول ارتقای دانش و مهارت مدیریتی است. در گام بعدی، این دوره کمک می‌کند تا مدیر، در زندگی شخصی و حرفه ای خود موفق تر عمل کند. این میزان از رشد و ارتقا به فرد کمک میکند تا بتواند جایگاه شغلی بهتر، درآمد بالاتر و سطح زندگی بهتری داشته باشد.

از سوی دیگر، یکی از مشکلات اساسی که نظام آموزشی کشور ما و فارغ التحصیلانش با آن روبه رو هستند مشکل کاربردی نبودن دانش کسب شده در دوران تحصیل است. گویا شکاف عمیقی بین خواسته های بازار کار و توانایی های فارغ التحصیلان دانشگاه وجود دارد.

محتوای آموزش داده شده در رشته MBA تفاوت قابل توجهی با دیگر دروس و رشته های دانشگاهی دارد. دروس دوره MBA به جای اینکه بر ارائه محتوای علمی بیشتر تاکید کند بر استفاده از دانسته های دانشجو تاکید دارد. علاوه بر مهارت های فنی مثل تحلیل بازار، مدیریت بازاریابی، بورس و بازار سرمایه؛ در طول دوره های MBA مهارت هایی مثل آینده پژوهی و تفکر استراتژیک، مهارت های رهبری و انگیزشی به دانش پژوهان آموزش داده می‌شود. با رویکرد تعاملی و پروژه محور مهارت های دانشجو تقویت شده و او قادر خواهد بود از آنچه طی دوره تحصیل، آموخته، در بازار کار استفاده کند.

در طول دور MBA علاوه بر یادگیری مهارت هایی مثل آینده پژوهی و تفکر استراتژیک، مهارت های رهبری و انگیزش، تحلیل سازمان به عنوان یک سیستم و مجموعه اجزای تاثیر گذار بر هم، تفکر سیستمی و نظام مند یکی دیگر از مهارت هایی است که دانش پذیران طول دوره تحصیل به دست می آورند.

دانش پذیران یاد می گیرند

اول: چگونه مشکلات سازمان را ریشه یابی کنند؛

دوم : عوامل اصلی و مشکل ساز را پیدا کنند؛

سوم : راه حل هایی برای هر مشکل را بیابند؛

چهارم : پیش از انجام هر اقدام و ارائه هر راهکار عواقب آن را پیش بینی کنند.

دوره ام بی ای یا مدیریت کسب و کار، نظام فکری، مدل ذهنی و نگرش شما را در مواجهه با مشکلات و مسائل تغییر خواهد داد.  قرارگیری در یک شبکه ارتباطی و آشنایی با مدیران صنایع و شرکت های دیگر یک فرصت تجاری از مزیت‌های شرکت در دوره MBA است.

 

مخاطبان دوره MBA؛ این دوره مناسب چه افرادی است؟

اگر از مدیران رده میانی و رده بالایی سازمان ها هستید و یا چنین موقعیت‌هایی را در مسیر شغلی خود پیش‌بینی کرده‌اید و  قصد دارید با بهره برداری از جدیدترین متدهای علمی و کاربردی مدیریت کسب و کار، خود را به روز کنید میتوانید با شرکت در دوره های MBA نهایت استفاده را ببرید.

اگر به کارآفرینی فکر می‌کنید و یا جز اشخاصی هستید که قصد دارید یک کسب و کار جدید را شروع کنند بی‌تردید شرکت در دوره MBA  یکی از ضرورت‌های آموزشی شما محسوب می‌شود و می توانید با استفاده از آموزه های MBA نسبت به ایجاد کسب و کار خود اقدام کنید.

علاوه بر موارد فوق تمام افرادی که پس از کسب تجربه هایی در بازار کسب و کار قصد دارند وضعیت کاری خود را متحول کنند و آینده کاری بهتری را برای خود رقم بزنند مخاطبان اصلی دوره های ام بی ای هستند.